تبلیغات
وبلاگ علمدار بصیرت عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول - بحث مقدماتی ولایت فقیه
 
عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول
« علمدار بصیرت »
درباره وبلاگ


«علمدار بصیرت»

دیروز از هر چه بود گذشتیم...
امروز از هر چه بودیم!
آنجا پشت خاکریز بودیم و...
اینجا در پناه میز!
دیروز دنبال گمنامی بودیم و...
امروز مواظبیم ناممان گم نشود!
جبهه بوی ایمان می‌داد...
اینجا ایمانمان بو می‌دهد
الهی
نصیرمان باش تا «بصیر» گردیم...
بصیرمان کن تا از مسیر برنگردیم...
و آزادمان کن تا اسیر نگردیم

سردار شهید نورعلی شوشتری


مدیر وبلاگ : مجید فقیهی
آخرین نوشته‌ها
نظرسنجی
وبلاگ ما را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به وبلاگ علمدار بصیرت خوش آمدید

منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم

در ادامه ی مطالب به این جا رسیدیم  كه باید تشكیل حكومت اسلامی داد كه در ادامه باز هم درباره ی لزوم تشكیل حكومت اسلامی بحث خواهیم كرد. این حكومت با تمام حكومت ها یك فرق اساسی دارد و آن این كه در آن قوانین ، قوانین الهی است و تمام افراد در این حكومت با توجه به قرآن قوانین را اجرا می كنند وهمه در تابع قوانین اسلام هستند.
حال كه باید تشكیل حكومت داد ، این سوال پیش می آید كه چه كسی باید حاكم باشد زیرا حكومت بی حاكم امكان پذیر نیست؟ با توجه به احادیث و روایات كه در ادامه ی مطالب مفصل بحث خواهیم كرد شرایط لازم برای یك زمامدار حكومت اسلامی علوه بر شرایط عامه ، مثل عقل و تدبیر و ... دو شرط اساسی وجود دارد كه عبارت اند از :
1-علم به قانون      2- عدالت
منظور از علم به قانون ، علم به قانون اسلام است یعنی حاكم باید احكام اسلام را بداند و دوم این كه عدالت داشته باشد و از كمال اعتقادی و اخلاقی برخوردار باشد. زمامدار اگر عادل نباشد در دادن حقوق مسلمین ، اخذ مالیاتها و صرف صحیح  آن و اجرای قانون جزا ، عادلانه رفتار نخواهد كرد و ممكن است بیت المال را صرف اغراض شخصی خویش كند.
اكنون كه دوران غیبت امام زمان(عج) پیش آمده و بناست احكام اسلام باقی بماند و استمرار پیدا كند و تشكیل حكومت لازم است و شخص معصوم هم نداریم چه باید كرد ؟ پس ما چون شخص معصوم نداریم باید احكام اسلام را كنار بگذاریم ؟ پس ما برای حل این مشكل باید نزدیك ترین فرد به معصوم را طبق شرایط زمامدار یعنی عالم به قوانین اسلام باشد و عادل هم باشد را باید انتخاب كنیم كه طبق روایات(در ادامه توضیح خواهیم داد)  بهترین افراد برای زمامداری فقها ی عادل هستند.
پیامبر (ص) : الفقهاء امناء الرسل . ( فقها امین و مورد اعتماد پیامبرانند)   اصول كافی،ج1،ص58
پس طبق این حدیث از پیامبر(ص) فقها امانتداران پیامبران هستند و وظیفه دارند ، وظیفه ی پیامبران را انجام دهند و باید تمام وظیفه آنها را انجام دهند نه بخشی را انجام دهند و بخشی را انجام ندهند. این سخن كه پیامبر (ص) چون فضیلت و مقام او از فقیه عادل بیشتر است اختیارات او در حكومت نیز بیشتر از  اختیارات فقیه عادل در حكومت است باطل و غلط است (بجز در بعضی موارد كه اشاره خواهد شد) . چون ما می دانیم كه مقام پیامبر (ص) از امام علی(ع) بیشتر است آیا پس اختیارات پیامبر (ص) در امر حكومت از امام علی(ع) بیشتر بود؟  جواب این سوال قطعا نه است.
حكومت به خودی خود ارزشی ندارد اما این وظیفه ی است كه به فقها داده شده است و ظیفه ی سنگینی است.
ما می دانیم كه قطعا مقام پیامبر(ص) و ائمه (ع) از فقیه عادل بیشتر است اما در حكومت بناست كه قوانین الهی اجرا شوند و قانون ، قانون اسلام است.
من برای جا افتادن این مطلب یك مثال می زنم ، مثلا حد یك نفر 100 ضربه شلاق است آ یا ما باید بگوییم چون مقام پیامبر (ص) بیشتر است باید 150 ضربه بزند و چون مقام امام علی (ع) از پیامبر(ص) پایین تر است باید 100 ضربه بزند و چون مقام فقیه از امام علی (ع) پایین تر است باید 50 ضربه بزند؟ این غلط است زیرا هدف از تشكیل حكومت اسلامی اجرای قوانین الهی است . اگر خدا بگوید 100 ضربه چه پیامبر(ص) باشد چه امام علی (ع) باشد و چه فقیه عادل باشد باید همان 100 ضربه زده شود ، یعنی در اجرا فرقی بین آنها نیست فرق آنها در این است كه پیامبر(ص) و ائمه(ع) ولایت تشریعی و تكوینی و سیاسی-اجتماعی دارند در صورتی كه فقیه عادل فقط ولایت سیاسی-اجتماعی دارد كه در مطلب بعدی این ولایت ها را توضیح خواهیم داد.


نوع مطلب : ولایت فقیه و حکومت اسلامی، معرفی کتاب، سیاسی، حدیث و سخنان بزرگان، 
برچسب‌ها : حكومت اسلامی، ولایت فقیه، فقیه عادل، سیاسی،


وبلاگ علمدار بصیرت

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل نوشته‌ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Future Google PR for alamdarebasirat.mihanblog.com - 3.11

  Top Blog
  برای انتخاب ما بعنوان وبلاگ برتر کلیک کنید
  اوقات شرعی ماهانه
  اوقات شرعی کامل
زیارت مجازی
تدبر در قرآن
دانشنامه عاشورا
دانشنامه مهدویت
وصیتنامه شهدا