تبلیغات
وبلاگ علمدار بصیرت عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول - بزرگداشت شیخ مرتضی انصاری دزفولی
 
عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول
« علمدار بصیرت »
درباره وبلاگ


«علمدار بصیرت»

دیروز از هر چه بود گذشتیم...
امروز از هر چه بودیم!
آنجا پشت خاکریز بودیم و...
اینجا در پناه میز!
دیروز دنبال گمنامی بودیم و...
امروز مواظبیم ناممان گم نشود!
جبهه بوی ایمان می‌داد...
اینجا ایمانمان بو می‌دهد
الهی
نصیرمان باش تا «بصیر» گردیم...
بصیرمان کن تا از مسیر برنگردیم...
و آزادمان کن تا اسیر نگردیم

سردار شهید نورعلی شوشتری


مدیر وبلاگ : مجید فقیهی
آخرین نوشته‌ها
نظرسنجی
وبلاگ ما را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به وبلاگ علمدار بصیرت خوش آمدید

منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم

سالروز (شمسی) ولادت خاتم الفقهاء و المجتهدین، شیخ انصاری گرامی‌باد

امام خمینی: ای کاش خدا، مرا با شیخ انصاری محشور فرماید

تمبر بزرگداشت شیخ مرتضی انصاری دزفولی

اندیشمند نامور شیعه شیخ مرتضی انصاری در روز عید غدیر سال 1214 ق (20 اردیبهشت) در شهر دزفول در خانواده علم و ادب چشم به جهان گشود. پدرش شیخ محمدامین از علمای بنام و در علوم اسلامی از سرآمدان روزگار خود به شمار می‌رفت. مادرش دختر شیخ یعقوب فرزند شیخ احمد بن شیخ شمس الدین انصاری است که خود از پرورش یافتگان خاندان علم و فضیلت بود؛ بانویی که نوافل شب را تا هنگام مرگ ترک نکرد و همواره به راز و نیاز با پروردگار می‌پرداخت.

مادر شیخ مرتضی انصاری پیش از تولد وی، شبی حضرت امام صادق علیه السلام را در عالم رؤیا می‌بیند که قرآنی طلاکاری شده به او می‌دهد. خوابش را به فرزندی صالح و بلنداندیش تعبیر کردند و چنین شد که گفته بودند.

شیخ مرتضی انصاری در سال 1232 ق به همراه پدرش برای تکمیل دروس خویش به عتبات رفت. شیخ محمد امین پدر شیخ انصاری، در کربلا به محضر سیدمحمد مجاهد -فقیه برجسته شیعه و رییس حوزه کربلا- رسید. پس از معرفی خود، گفت: فرزندم را برای استفاده از محضر مبارک آورده‌ام و آنگاه به شیخ مرتضی که در آخر مجلس نشسته بود، اشاره کرد. سید نگاهی خاص به شیخ کرد؛ زیرا کمتر کسی در 18 سالگی می‌توانست از محضر درس استاد و فقیهی چون او استفاده کند. از این رو برای آزمودن معلومات فقهی طلبه جوان مسئله‌ای پیش آورد و گفت: شنیده‌ام برادرم شیخ حسین در دزفول نماز جمعه می‌خواند در حالی که بسیاری از فقهای شیعه، اقامه نماز جمعه را در زمان غیبت ولی عصر(عج) جایز نمی‌دانند. در این موقع شیخ مرتضی دلایلی در وجوب نماز جمعه در زمان غیبت اقامه کرد که سید مجاهد از تقریر دلیل‌ها و بیان او شگفت زده شد و به شیخ محمدامین، پدر شیخ انصاری، رو کرد و گفت: «این جوان نبوغ ذاتی دارد، او را به صاحب این قبّه بسپارید» و به بارگاه امام حسین علیه السلام اشاره کرد. بدین ترتیب شیخ محمدامین به دزفول بازگشت و فرزندش برای ادامه تحصیل نزد دانشمند پرآوازه شیعه، سیدمحمد مجاهد، در کربلا ماند.

سه ویژگی ممتاز شیخ انصاری

شیخ مرتضی انصاری دارای همت بلند، اخلاقی نیکو و تقوای بی‌نظیر بود و به مانند استادی بی‌بدیل، پدری مهربان و مربّی دلسوزی رفتار می‌کرد. میرزا حبیب الله رشتی، از شاگردان شیخ، در این باره چنین می‌گوید: «شیخ سه چیز ممتاز داشت: علم، ریاست، تقوا، ریاست را به میرزا محمدحسین شیرازی و علم را به من داد و تقوا را با خود به قبر برد».

منابعی برای تحقیق بیشتر درباره شیخ انصاری: (بر روی آنها کلیک کنید):

پایگاه حوزه   -   تبیان  -   راسخون   -   ویکی فقه   -   ویکی‌پدیانوع مطلب : اخبار دزفول، حدیث و سخنان بزرگان، مناسبت‌ها، 
برچسب‌ها : استاد خاتم الفقهاء و المجتهدین، شیخ اعظم، بزرگداشت سالروز سالگرد میلاد ولادت، شیخ مرتضی انصاری دزفولی، عید غدیر، امام صادق، برگزاری و اقامه نماز جمعه در دوران عصر غیبت ولی عصر امام زمان، سید محمد مجاهد فقیه شیعه رییس حوزه کربلا، قبه حرم بارگاه امام حسین کربلا، دانشمند پر آوازه، همت بلند، اخلاقی نیکو تقوای بی‌نظیر بی‌بدیل پدری مهربان مربّی دلسوز، علم، ریاست، تقوا، میرزا حبیب الله رشتی، میرزا محمدحسین شیرازی، علم ممتاز، طلبه جوان، تحقیق، امام خمینی، تمبر یادبود، تبیان، راسخون، ویکی فقه، ویکی پدیا، عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول، علمدار بصیرت،


وبلاگ علمدار بصیرت

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل نوشته‌ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Future Google PR for alamdarebasirat.mihanblog.com - 3.11

  Top Blog
  برای انتخاب ما بعنوان وبلاگ برتر کلیک کنید
  اوقات شرعی ماهانه
  اوقات شرعی کامل
زیارت مجازی
تدبر در قرآن
دانشنامه عاشورا
دانشنامه مهدویت
وصیتنامه شهدا