تبلیغات
وبلاگ علمدار بصیرت عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول - نقش هنر در انقلاب اسلامی
 
عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول
« علمدار بصیرت »
درباره وبلاگ


«علمدار بصیرت»

دیروز از هر چه بود گذشتیم...
امروز از هر چه بودیم!
آنجا پشت خاکریز بودیم و...
اینجا در پناه میز!
دیروز دنبال گمنامی بودیم و...
امروز مواظبیم ناممان گم نشود!
جبهه بوی ایمان می‌داد...
اینجا ایمانمان بو می‌دهد
الهی
نصیرمان باش تا «بصیر» گردیم...
بصیرمان کن تا از مسیر برنگردیم...
و آزادمان کن تا اسیر نگردیم

سردار شهید نورعلی شوشتری


مدیر وبلاگ : مجید فقیهی
آخرین نوشته‌ها
نظرسنجی
وبلاگ ما را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به وبلاگ علمدار بصیرت خوش آمدید

منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم

به نام خالق هنر

هنر عبارتست از دمیدن روح تعهد در انسان‌ها     امام خمینی
هنر انقلاب اسلامی

هنر در انقلاب اسلامی نقش محركی مفید را ایفا نموده و به عنوان ابزاری علیه حكومت شاهنشاهی استفاده شده است. اغلب فعالیت‌های هنری كه در قالب موسیقی ارائه شده بودند، دارای جنبه معنوی بوده و برای افزایش روحیه استفاده می‌شدند. همچنین نمونه‌هایی از آنها نیز در دفاع مقدس، صادق بوده است؛ در واقع از هنر به عنوان تسریع‌دهنده فعالیت‌های معنوی می‌توان استفاده كرد و در زمان انقلاب از مخلوط هنر و فرهنگ و سیاست معجونی به دست آمد كه دودمان شاهنشاهی را به آتش كشید و هنر در انقلاب را می‌توان از بهترین گونه‌های هنر معرفی كرد و این می‌تواند ارزش هنری را كه با اسلام همراه باشد، نشان دهد كه از الطاف پروردگار هنر در دین اسلام زیبایی دیگری را جلوه گر شد.

امام خمینی رحمة الله علیه، درباره هنر چنین فرموده‌اند:

تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل‌دهنده‌ی اسلام ناب محمّدی صلی الله علیه و آله وسلم، اسلام ائمه‌ی هدی علیهم السلام و اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان و تازیانه‌خوردگان تاریخ تلخ و شرم‌آور محرومیت‌ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده‌ی سرمایه‌داری مدرن و کمونیسم خون‌آشام و نابودکننده‌ی اسلامِ رفاه و تجمل، اسلامِ التقاط، اسلامِ سازش و فرومایگی، اسلامِ مرفهین بی‌درد و در یک کلمه اسلامِ آمریکایی باشد. هنر در مدرسه‌ی عشق، نشان دهنده‌ی نقاط کور و مبهم و معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است و هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسم تلخ‌کامی گرسنگان مغضوبِ قدرت و پول است.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت اللّه خامنه‌ای دامت برکاته، درباره هنر چنین می فرمایند:

«هنر یک شیوه بیان است، یک شیوه ادا کردن است، منتها این شیوه بیان از هر تبیین دیگر رساتر، دقیق‌تر، نافذتر و ماندگارتر است. دقّت در هر یک از این چند تعبیر... در فهم معنای هنر کمک کند، ای بسا که یک گزارش غیرهنری اگر چه علمی و تحقیقی و دقیق؛ خاصیّت ارائه هنری را نداشته باشد. بارها گفته‌ام که هر پیامی، هر دعوتی، هر انقلابی، هر تمدّنی و هر فرهنگی تا در قالب هنر ریخته نشود، شانس نفوذ و گسترش ندارد و ماندگار نخواهد بود و فرقی هم بین پیا‌م‌های حق و باطل نیست».

هنر، حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین شاخص زندگی انسان است و گستره‌ای بسیار وسیع و عمیق دارد. نظام مقدّس اسلامی ما که بر اساس برداشتی نو و استوار بر دین، فرهنگی‌ترین انقلاب دنیا را به وجود آورد، نمی‌تواند اهمیت هنر را در گونه‌های مختلفش، نادیده بگیرد. برای حفظ جامعیت نگرش دینی و تأسیس نظام اجتماعیِ استوار بر دین، هنر تأثیر بسیار مهمّی دارد و برای همین، تشویق هنرمندان متعهد جامعه و نیز پرورش هنرمند، اقدامی اساسی است. هیچ اندیشه‌ای بی‌هنر ماندنی و آفریننده نیست. هنرمندان اندیشه می‌سازند و متفکران اندیشه می‌کنند. اگر تاریخ را مطالعه کنیم، خواهیم دانست، کسانی که در زمینه‌های علوم تجربی صاحب نظر و مکتب بوده‌اند و کشفیات و نوآوری داشته‌اند، دانشمند معمولی نبوده‌اند، بلکه بسیار بالاتر از آن و صاحب ذوق هنرمندانه و عارفانه بوده‌اند. باید گفت که پیشوای همه افراد، پیامبران الهی هستند که به درستی بزرگ‌ترین هنرمندان تاریخ بشرند؛ هم در عرصه هنر اندیشه و هم در هنر تربیت انسان‌های برتر و هم در ایجاد حرکت در تاریخ.

درون مایه هنر پیش از انقلاب اسلامی، بیشتر پوچ‌گرا بود و می‌شود گفت، بیشتر هنرمندان آن عصر، هنر را وسیله‌ای برای هنر به کار می‌بردند. خودشان به هنر، اصالتی می‌بخشیدند که در پس آن هیچ جایی نبود. برعکس، در نظام مقدس اسلامی، هنرمندانی می‌بینیم که هنر را ابزاری برای پی بردن به معانی والا و پیوستن با حقیقت برتر به کار می‌برند. بدین وسیله، زمینه را برای رشد و پویایی جامعه آماده و مهیّا می‌سازند. درون مایه هنر پیش از انقلاب اسلامی، بیشتر پوچ‌گرا بود و می‌شود گفت، بیشتر هنرمندان آن عصر، هنر را وسیله‌ای برای هنر به کار می‌بردند. خودشان به هنر، اصالتی می‌بخشیدند که در پس آن هیچ جایی نبود. برعکس، در نظام مقدس اسلامی، هنرمندانی می‌بینیم که هنر را ابزاری برای پی بردن به معانی والا و پیوستن با حقیقت برتر به کار می‌برند. بدین‌وسیله، زمینه را برای رشد و پویایی جامعه آماده و مهیّا می‌سازند

هنر فضل و تقوا و آزادگی است

هنرعشق‌وایمان‌ودل‌دادگی‌است

هنـر راهِ ره یافتـن بر حـق است

هنر جلوه‌ای از حق مطلق است

هــنـــر جــلــوه آفــریـنـش بـوَد

کـه در آفـریـنــش گـزیـنـش بــود

هـنــر پـرتو ذات در آیـنــه اسـت

جمال خداهست‌ درهرچه هست

هـنـر بـرتــر از گـوهــر و زر بـود

جـهــان زیـر پـای هــنـــرور بـــود

به‌هرجا سخن‌را خموشی رسد

هـنــر گـام بــر عـرصـه حـق زنـد

هنـرور، هـنـرمـنـدِ با دیـن و رأی

رود بـا هنـر بـر «صـراط» خـدای

سعادت جمال است و اصل هنر

کـمــال هـنـــرمـنــد والا گــهـــر

شهید آوینی را فراموش نکنیم...

شهید آوینی هنرمند متعهدی بود که با فعالیت‌های هنری خویش، پرچمدار هنرمندان انقلاب و سید شهیدان اهل قلم نام گرفت و روز بیستم اردیبهشت ماه هر سال، سالروز شهادت این شهید عزیز، روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شد.

شهید آوینی در کلامی ماندگار ضمن تعریف روح و هدف غایی هنر، که خود هدف غایی حیات نیز هست، هنرمندان واقعی را اینگونه معرفی می‌کند:

هنر آن است که بمیری قبل از آنکه بمیرانندت و مبدأ و منشأ حیات آنانند که چنین مرده‌اند.

و او فعالیت هنری‌اش را تا جایی ادامه داد که به هدف غایی خود رسیده و در رمل‌های فکه با خون خود، راستی ادعایش را امضا نمود و به وصال معشوق خود نایل آمد.

محمد قمشی بزرگنوع مطلب : حدیث و سخنان بزرگان، شهید- شهادت و دفاع مقدس، سیاسی، شعر و نوشته ادبی، 
برچسب‌ها : هنر، موسیقی، شعر، ادبیات، انقلاب اسلامی، نظام جمهوری، رژیم طاغوتی، سلطنتی، شاهنشاهی، عباسیه حضرت ابوالفضل العباس دزفول، علمدار بصیرت، امام خمینی، رهبر کبیر، آیت الله خامنه ای، شهید سید مرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم،


وبلاگ علمدار بصیرت

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل نوشته‌ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Future Google PR for alamdarebasirat.mihanblog.com - 3.11

  Top Blog
  برای انتخاب ما بعنوان وبلاگ برتر کلیک کنید
  اوقات شرعی ماهانه
  اوقات شرعی کامل
زیارت مجازی
تدبر در قرآن
دانشنامه عاشورا
دانشنامه مهدویت
وصیتنامه شهدا